O Akadiru
Jste připraveni se ponořit do světa, který vás okouzlí? Zde se skrývají veškerá fakta týkající se fantasy světa, v němž se mé příběhy odehrávají.
Všechny názvy knih a příběhy v nich popsané jsou chráněny autorským právem a jsou majetkem osoby jménem Tomáš Kabourek
Arwell
Kde jinde bychom měli začít, než právě v Arwellu... Arwell je jedním ze tří velkých světadílů Akadiru. Jméno tomuto světadílu dali sami bohové a v překladu z jazyka, jenž je v dnešních dobách již zapomenut, znamená "starý pramen". Podle legend dávných věků totiž úrodná nížina Starého Údolí skrývala ve své hloubi mocný pramen, z něhož se na povrch řinula většina řek. Je-li legenda pravdivá, to se nejspíš nikdy nedozvíme...
Kniha Historie Arwellu popisuje světadíl následovně: "Arwell…Svět tolika roztodivných zemí, a přeci jen jsou všechny tyto země u sebe. Od nekonečných pouští Slunných Plání přes mohutnou úrodnou kotlinu Starého Údolí až po neproniknutelné pralesy Vyšného Lesa, si Arwell i přes tisíce let zachovává tutéž krásu, se kterou již byl vytvořen… Samotnou zemi tvoří šest provincií – Vyšný Les, ten je největší, Vodní Háv, Bouřný Kámen, Ohnivé Pobřeží, Staré Údolí a Slunné Pláně."
Označení těchto šesti zemí jakožto "provincií" má dnes pouze tradiční charakter, jenž má své kořeny v historii; dnes se mnohem častěji používá obecné pojmenování - země. Více o historii se můžete dočíst níže...
Arwell: stručná historie
Historie Arwellu začíná s jeho stvořením. Říká se, že tento světadíl bohové vytvořili jako první a také jej první osídlili. Lze se jen domnívat, jakým způsobem Arwell vznikl, přesto se jako nejpravděpodobnější varianta jeví následující: bohové stáli nad otevřenou vodní plochou praoceánu a spojením schopností každého z nich vynesli na hladinu kus země z Podsvětí*. Dosahoval takové rozlohy, že se na vodní ploše jen vznášel a nebylo potřeba jej čímkoliv podepřít. Nově vzniklý světadíl byl očištěn od veškerých stop minulosti a přetvořen v útulný domov pro bytosti, které jej v budoucnosti obsadily.
* Podsvětí je označení pro svět, v němž bohové kdysi žili. Když však pro ně přestával být bezpečným domovem, opustili ho a rozhodli se, že vytvoří svět nový, ve kterém se podobná situace snad nikdy nestane. Tvrdí se, že se Podsvětí nachází pod zemským povrchem a že takzvaná Říše mrtvých (též Soultheir), tedy místo, kam odcházejí duše lidí, kteří za svého života páchají zlo, je jeho součástí.
Bohové prý první lidské pokolení zavedli do Arwellu na chatrných loďkách. Pravděpodobně lidstvo vytvořili na vodní ploše a pomocí těchto bárek z nich udělali osadníky. Podle legend první lidé přistáli kdesi v dnešním Starém Údolí, tato domněnka však není ničím podložena. Málo písemných či jiných pramenů se zachovalo také z doby bezprostředně po připlutí. Vzdělanci o první lidské epoše mluví jako o Době usazovací.
Doba usazovací: Lodě byly lidmi předělány v primitivní obydlí a s rostoucím počtem obyvatel docházelo k objevování stále nových a nových končin celého Arwellu. Lidstvo ale nevytvářelo pevná společenství a nezdržovalo se příliš dlouho na jednom místě. Teprve když osadníci dosáhli druhého břehu Arwellu v dnešním Vyšném Lese, rozptýlili se po celém světadílu a postupně se usazovali na místech, které každý druh osadníků preferoval.
Doba kmenová: Druhá epocha nese označení "kmenová". Usazení osadníci začali vytvářet pevná společenství více či méně vázaná na jedno místo se specifickým rázem přírody. Těmto společenstvím se přezdívá "kmeny" a právě z těchto dob pochází většina mýtů a legend vysvětlujících vznik světa a přírody okolo nich. Dle nálezů rytin nebo maleb se domníváme, že bohové kmeny navštěvovali jen velmi zřídka; objevují se na nich především výjevy z přírody či vzájemných bitev s jinými kmeny.
Doba rodová: V době rodové docházelo k rozšiřování silných kmenů, zánikům kmenů slabších a v neposlední řadě také díky modernějším nástrojům osídlování míst, které se předtím jevily jako nehostinné (například pouště na jihu nebo skalnaté svahy na severu). V čele nejsilnějších kmenů stál vždy jeden vládnoucí rod. Silné kmeny, respektive silné rody, mezi sebou vzájemně udržovaly výhodné vztahy. Výsledkem těchto vztahů bylo vytvoření mezirodového společenství a kmeny byly mezi sebou provázány.
Doba císařská: Kvůli rostoucí moci a bohatství vládnoucích rodů docházelo k prohlubování rozdílů obyvatelstva. To bylo rozděleno do několika vrstev. Mezirodová společenství nabyla takové síly, že jednotlivé kmeny v podstatě zanikly a do čela společenství se postavil nejvlivnější a nejmocnější rod. Vzájemnými dohodami nebo silou svou působnost rozšiřoval téměř po celém světadílu. Rod následně nastolil císařství a pro jednoduší správu říše rozdělil území do takzvaných provincií. Toto primitivní císařství se později stalo předchůdcem pro nejmocnější říši pojmenovanou Etoria... Císařská doba se vyznačovala ohromným rozvojem vzdělanosti a lidské kultury, proto se z této doby zachovalo mnoho pramenů, které nám doteď ukazují způsob života našich předků.
Doba královská: Po rozpadu vlády mohutné Etorie došlo k rozdělení říše do pěti zemí - království, do jejichž čela byli zvoleni lidé z řad obyčejných obyvatel. Mělo jít o reakci na útisk pracujících vládnoucí vrstvou. Království se jmenovala Staré Údolí, Slunné Pláně, Vyšný Les, Vodní Háv a Bouřný Kámen. Králové se nejprve vzájemně podporovali a udržovali spolu vřelé vztahy, později se však rozdíly mezi nimi rozšiřovaly, čemuž napomohlo i odlišné prostředí nových zemí. Na hranicích mezi Starým Údolím a Bouřným Kamenem docházelo k četným povstáním kvůli těžbě a prodeji drahých kamenů, především rubínů. Povstání dovedly obě země k rozhodnutí, které mělo za následek vytvoření zcela nové šesté země - Ohnivého Pobřeží. V době královské žijeme dodnes.
Moudří předpokládají, že pokud nenastane legendární konec světa, království se postupně rozdrobí natolik, že ztratí veškerý vliv a moc bude po jejich rozpadu soustředěna do rukou všech obyvatel bez rozdílu. Podle nich dojde k vytvoření nového společenství, kterému budou lidé vládnout vzájemně a společnými silami jej budou spravovat.
Ačkoliv je doba kmenová vzdálena od doby královské více než čtyři tisíce let, i v dnešní době lze v izolovaných oblastech nalézt zbytky původních kmenů. Příkladem jsou například Nágy (hadí lidé) na hranicích Starého Údolí a Vyšného Lesa, Taugurové (pouštní lidé) v nehostinných pouštích Slunných Plání či Kariové (snědí lidé) na jihovýchodě Vodního Hávu. Všechny kmeny jsou však více méně královstvími utlačovány, což se v současnosti děje především s Karii, kteří jsou lidmi loveni a jejich území se postupně obsazováno.
Země Arwellu: Staré Údolí
"V samém středu této přenádherné země plné života se nachází úrodné údolí, odkud také plyne její název. Dřív bylo Staré Údolí hlavním obchodním partnerem všech okolních zemí, avšak po bitvě, kdy se Molengard, hlavní město Staroúdolského království, změnil v ruiny, začíná vzájemný obchod upadat a země jako například Vyšný Les hledají suroviny na své půdě…" - Historie Arwellu, zkráceno
Povrch dnešního Starého Údolí byl osadníky obydlen jako první. Výhodná byla jeho příjemná poloha, vhodné klima a také úrodné údolí, na němž došlo k ohromnému nárůstu obyvatel díky pěstování plodin a chovu dobytka.
Obrázek má pouze ilustrační charakter
https://i.pinimg.com/originals/fa/80/98/fa80986163f3b580945ceb3bdc15e768.jpg
Země Arwellu: Vyšný Les
"Říše roztodivných stromů, rostlin a květin, plachých i enormních tvorů, bojovných i mírumilovných elfů, kurážných domorodců, tajemných lesních kmenů, a především neuvěřitelné přírody, která nemá v Arwellu obdoby. Téměř nekonečný systém pralesů dává obyvatelům to, co potřebují – domov…" - Historie Arwellu, zkráceno
Vyšný Les dodnes skrývá mnohá tajemství, jelikož některá území jsou dosud nezmapovaná. Na mapách Arwellu se Vyšný Les jeví menší než Staré Údolí, přesto je svou rozlohou největší zemí světadílu, a to díky mnoha roztroušeným ostrovům poblíž pobřeží.
Obrázek má pouze ilustrační charakter
Země Arwellu: Slunné Pláně
"Nekonečné pouště Slunných Plání zaplňují většinu této země, jen sever oplývá mírnějším, ne tak horkým klimatem. Spalující žár zahubí vše živé, co se nepostačí ukrýt do stínu nebo k vzácným oázám. Proto není divu, že se obyvatelé uchylují do enormních chrámů dokonale schovaných pod písčitým povrchem…" - Historie Arwellu, zkráceno
Označení "Slunné Pláně" má dlouhou tradici. Vymyslel jej kmen Sunnů, kteří Auroru vnímali jako "sluneční kotouč". Dnes se častěji používá název "Aurořiny Pláně". Přestože se zdá, že je téměř nekonečná poušť nehostinným místem, zdání klame; života je zde mnoho...
Obrázek má pouze ilustrační charakter
Země Arwellu: Vodní Háv
"Vodní Háv je říše desetitisíců jezer i přehrad, malých říček i dechberoucích řek, blahodárných pramenů i mohutných vodopádů. Na klidných březích vodních ploch jsou budovány četné lázeňské vesnice, jejichž zázračná moc prý vyléčí každou chorobu. Na jihovýchodě země dodnes žijí domorodci stejným způsobem života již po stovky generací." - Historie Arwellu, zkráceno
Lázeňství je pro Vodní Háv důležitým zdrojem peněz vyjma farmaření a těžby surovin. Očista těla ve vyhlášených vodách je dlouholetou tradicí, kterou praktikovali již první domorodé kmeny. Není proto divu, že se právě sem jezdí léčit lidé z celého Arwellu...
Obrázek má pouze ilustrační charakter
Země Arwellu: Bouřný Kámen
"Od jihu po sever tvoří onu zemi jediné – ostré kamenité svahy… Název plyne od legendární události, kdy se prý říší prohnala tak silná bouře, že jeden její blesk doslova roztrhl skálu vejpůl… Ač se zdá Bouřný Kámen jako nehostinná krajina, žije zde celá řada tvorů, jak velkých, tak malých…" - Historie Arwellu, zkráceno
Životu se na skalnatých svazích příliš nedaří. Tvorové této země proto hledají své bezpečné úkryty v rozlehlých jeskynních komplexech. Dokonce i někteří lidé se touto poučkou řídí a staví si svá obydlí na hranicích jeskyň a otevřeného povrchu.
Obrázek má pouze ilustrační charakter
https://s1.1zoom.me/b5050/104/Fantastic_world_Mountains_Crag_525208_2560x1440.jpg
Země Arwellu: Ohnivé Pobřeží
"Ohnivé Pobřeží je zemí tekutého ohně a černých kamenů ztvrdlé lávy, v níž přežijí jen ti nejodolnější jedinci. Ne vždy tomu tak ale bylo - dřív se této zemi přezdívalo Rudé Pobřeží díky četným nalezištím rubínů i jiných drahokamů. Dnes však těžba v dolech téměř neprobíhá kvůli výbuchu sopky a následné magmatické aktivitě..." - Historie Arwellu, zkráceno
Tato říše ohně je dokonale popsána v úvodu mistrovského uměleckého díla s názvem Letopisy Ohnivého Pobřeží. Napsal je vzdělanec jménem Teriel Operen společně se svými žáky:
Dřív byla země nesoucí jméno Pobřeží Ohně velmi bohatým a uznávaným krajem - především svými rozsáhlými nalezišti zlata, stříbra, aratrittu, feronitu ve východní části a v neposlední řadě pestrobarevných drahých kamenů. Pobřeží Ohně se brzy stalo středem velké části obchodu celého Arwellu. Avšak naleziště nebyla bezedná, a tak se stalo, že spoustu dolů ztrácelo svůj význam. Stromy a květiny, jež tak překrásně zdobily kraje kolem dolů, zcela vymizely. Pustiny, které se kolem nich objevily, pouze a jen hyzdily, ba dokonce bránily rostlinám v růstu. Divoká fauna se musela přesídlit, ale zvířata, která nestihla nebo nedokázala utéct před jistou zkázou, zahynula. Masivní vymírání živých tvorů a všech rostlin vedlo k tomu, že se pustiny rozšiřovaly a ničily vše, co jim přišlo pod pomyslné ruce. Ohnivé Pobřeží upadalo do zániku... Doly již jen sloužily jako úkryt tvorům, kteří nepotřebují k životu tolika rostlin a vystačí si i s malým přísunem potravy - mezi nimi byly například pavouci, hadi, štíři i škorpióni, setreci* a další havěť. Obyvatelé museli odejít do jiných zemí Arwellu hledat nový domov. Avšak ty, kdož odmítli život v jiných krajích, potkal strašlivý osud. Draci, jež dominovali v Hromoskále a Starodolí, zaslechli, že se z Pobřeží Ohně stala pusť bez života, a rozhodli se, že právě tam by byli šťastni. Co to znamenalo pro zbylé obyvatele Pobřeží? Zkázu a jen zkázu... Mnoho měst shořelo v popel a ruiny. Jediné město, jenž se dokázalo ubránit a stojí v Pobřeží dodnes, nese název Leterga od statečné bojovnice, která sjednotila poslední lid Pobřeží proti strašlivým drakům. Její jméno ve starém jazyce znamenalo "Dívka štěstěny", což vzniklo spojením slov Leter a Erga (štěstí a dívka). Město Leterga leží kousek od Starodolských hranic - za tímto městem se dnes již rozkládá poušť bez života. Draci Pobřeží zcela zdecimovali. Ba co víc, teplota se zvýšila o dvě celé medvědí kůže, a teplota ve středu země dosahuje až vulkanických hodnot kvůli činným sopkám. V dnešní době mezi velkou část obyvatel patří ohniví a kamenní kouzelníci, ohniví okultisté a členové řádu Hořícího kamene. Na západě a severu Pobřeží je rozkládají rozsáhlá území skřetích a obřích doupat. Největší a nejobávanější z nich se jmenuje Bhulegard, spojením slov 'krev' a 'město' z runového jazyka 'BHULOHR' z starého jazyka 'Gard'. Zastoupení čarodějů v této zemi je opravdu velké. Pouze každý pátý neumí kouzlit, což je opravdu vysoké číslo.
Draci představují hrozbu i dnes. Sami od sebe na vesnice neútočí, ale v dospělosti mezi sebou vedou četné konflikty o teritorium. Pokud jeden nezabije druhého, zraněné a poražené monstrum letí zkusit štěstí někde jinde - a zde vzniká problém. Každoročně zaútočí na hlavní město Letergu nejméně třikrát. Avšak město, které je pod nadvládou Řádu, je připraveno na nájezd draka jako žádné jiné město v celém Arwellu, a to díky vynálezu - mohutné zbrani, jež vymrští šíp dlouhý jako dva dospělí lidé takovou rychlostí, že snadno prorazí i těžkou dračí kůži, i když není z feronitu. Navíc je město ozbrojeno těžkými katapulty schopnými vystřelit balvan neskutečné hmotnosti. Složité je však nabíjení - pokud šíp nebo balvan nezasáhne svůj cíl, trvá velmi dlouho, než se opět obnoví. Naštěstí se nikdy nestalo, že by žádná ze zbraní draka nezasáhla i neskolila...
Ačkoliv se o žádné harmonii v této zemi mluvit nedá právě kvůli sopkám, drakům a jiným tvorům, téměř nekonečným pustinám bez života, zlodějům, vrahům i mordéřům, ohnivým čarodějům, radikální straně Řádu žijící na východě země, chudobě, hladomoru a mnoha a mnoha dalším důvodům, Pobřeží ohně je pro spousty lidí domovem. Sic ne vysněným, ale jsou tu doma. To je jejich domov - to je Pobřeží ohně.
Teriel Operen používá ve své práci umělecká označení pro země Arwellu - jedná se o Starodolí a Hromoskálu, v samotných letopisech jsou použita i jména dalších zemí - Vrcholes, Slunopláň, Vodoháv a konečně Ohňobřeží. Tato pojmenování převzali i další učenci a používají je ve svých básních či uměleckých dílech dodnes.
* Setrek (lze se setkat i s variantou "setrec") je ohavný druh brouka, jenž vyrostl do mohutných rozměrů - dospělý jedinec svou délkou přesahuje výšku dospělého člověka. Jako kdyby jeho délka nestačila, kusadla tohoto tvora jsou schopna rozštípnout kámen. Obývají izolované prohřáté jeskyně a opouští je pouze v dobách páření. Nejagresivnějšími jsou samice při hlídání vajíček; už zdálky upozorňují blížící se vetřelce svým pronikavým tikáním a klepáním kusadly.
Obrázek má pouze ilustrační charakter
Morhaal
Morhaal je druhým velkým světadílem Akadiru. Bližší popis již brzy!
Sascendia
Sascendia je třetím a posledním velkým světadílem Akadiru. Bližší popis již brzy!